Alumni Reviews

Alumni opinions on St. Petersburg Electrotechnical University "LETI"

Reyes Hasbun Emilia Aneth

Reyes Hasbun Emilia Aneth

Honduras

English-taught Master's program 12.04.04 "Bioengineering Systems and Technologies for Prosthetics and Rehabilitation" Graduate 2019

Solgi Arash

Solgi Arash

Iran

English-taught Master's program 09.04.01 "Computer Science and Knowledge Discovery" Graduate 2020

Jalu Ahmad Prakosa

Jalu Ahmad Prakosa

Indonesia

English-taught Master's program 27.04.04 "Automation and Mechatronics" Graduate 2019

Sharma Yash

Sharma Yash

India

Open Doors Competition winner, English-taught Master's program 09.04.01 "Computer Science and Knowledge Discovery" Graduate 2021

Ba Mahel Abduljabbar Salem Saeed Seror

Ba Mahel Abduljabbar Salem Saeed Seror

Yemen

Bachelor's program 11.03.03 "Design and Technology of Electronic Facilities" Graduate 2020; Open Doors Competition winner, English-taught Master's program 12.04.04 "Systems and Technologies in Digital Healthcare (in the field of Biomedical Engineering)"

Eze Titus Ugochukwu

Eze Titus Ugochukwu

Nigeria

Bachelor's program 11.03.03 "Design and Technology of Electronic Facilities" Graduate 2020; Open Doors Competition winner, English-taught Master's program 09.04.01 "Computer Science and Knowledge Discovery"

Tang Guoliang

Tang Guoliang

China

Master's program 09.04.04 "Software Engineering" Graduate 2019

Zhao Peng

Zhao Peng

China

Bachelor's program 27.03.04 "Management in Technical Systems" Graduate 2019; Open Doors Competition winner, English-taught Master's program 27.04.04 "Automation and Mechtronics" Graduate 2021

Khamis Seif Rashid

Khamis Seif Rashid

Tanzania

English-taught Master's program 13.04.02 "Efficient Electric Power Industry" Graduate 2021

Ha Van Muon

Ha Van Muon

Vietnam

Postgraduate program 09.06.01 "Computer Science and Engineering"

Ferre Dezutter

Ferre Dezutter

Belgium

English-taught Master's program 27.04.04 "Automation and Mechatronics" Graduate 2021

Elias Cohen

Elias Cohen

France

Internship student 2018, English-taught Master's program 27.04.04 "Automation and Mechtronics"

Eno Nkpoikanke Abrakham

Eno Nkpoikanke Abrakham

Nigeria

English-taught Master's program 12.04.01 "Laser Measuring Technology" Graduate 2018

Sani Zayyad Bakeko

Sani Zayyad Bakeko

Nigeria

Bachelor's program 09.03.04 "Software Engineering"

Ouakrim M Hammad

Ouakrim M Hammad

Morocco

Master's program 27.04.02 "Quality Management" Graduate 2020

Nelson Salinas

Nelson Salinas

Honduras

English-taught Master's program 12.04.04 "Bioengineering Systems and Technologies for Prosthetics and Rehabilitation" Graduate 2017

Le Van Chang

Le Van Chang

Vietnam

Department of Laser Measurement and Navigation Systems Graduate 2015

Dao Zuy Nam

Dao Zuy Nam

Vietnam

Department of Software Engineering and Computer Applications Graduate 2016

Yassine Ben Slimen

Yassine Ben Slimen

Tunisia

Winter School “Intercultural Communication in Business” Graduate 2019

Nasser Saqr Sadeq Sallam

Nasser Saqr Sadeq Sallam

Yemen

Department of Automated Information Processing and Control Systems Graduate

Jaber Ahmed Ibrahim Jaber

Jaber Ahmed Ibrahim Jaber

Iraq

Postgraduate program13.06.01 "Electrical and Thermal Engineering"

Uzoma Chukwudi

Uzoma Chukwudi

Nigeria

Bachelor's program 09.03.01 "Computer Systems Engineering and Informatics" Graduate 2017